Òrbita artística
                Descargar programa en PDF
1. La Fundició
Carrer Pallars 178


Espai Cultural LA FUNDICIÓ és un taller de creació artística contemporània. S'hi desevolupen diverses activitats creatives.

DIVENDRES 17.09.10
20:00h: Exposició de cartells de festa major del 15 aniversari de la A.C. La Raspa del Poblenou, brindis amb cava per a tots.
20.30h: Inauguració TOP 2010.
20.45h: Espectacle de Circ Habitacubo; Sergio López (el Chapa) a càrrec de la Central del Circ.
21.15h: DJ i visita de l'exposició de la fundició.
22.00h: Visuals i Live Act amb: Ragul i Damako.
22.45h: Presentació mundial de: "Les Automates du Néant"(Los Autómatas de la Nada /del no-res).
23.00h: DJ Leo | DJ Kenor presenta ''Poble9 Dead Cities Part.2'' Industrial-Dubstep / VideoSonoro.

DIVENDRES A DIUMENGE 17-19.09.10
10:00h a 20:00h: Exposició Col-lectiva dels Artistes Residents: Fanny Pizarro (Escultura), Mintegi (Escultura), Albert Capella (Escultura), Lluis Padré "Lord Checa" (Fotografía), Espai Cultural la Fundició, Fund´acció Experimental del Poblenou. Convidada: Isabel Bacardit (Pintura)

DISSABTE 18.09.10
14.45h: Fideuà popular.


2. La Escocesa
Pere IV, 345
www.laescocesa.org


TALLERS OBERTS DELS ARTISTES RESIDENTS: Marta Alemany, Col·lectiu AMASB, Ana Álvarez-Errecalde, Joan-Marc Llapispanc, Ricard Casabayó, Paul Daly, Esther Levigne, Pamela Martinez, Marco Noris, Hugo Orlandini, Teresa Pampalona, Fabien Perreard/Imprevista, Germán Portal, Jorge Rodríguez-Gerada, Plácido Romero, Verny Sánchez, Juan Francisco Segura, Véronique Serfass, Xavier Vilagut, Tamara Zaitseva.

ACTIVITATS PERMANENTS: Exposició de serigrafia EDICIÓ LIMITADA.

DISSABTE 18.09.10
12:00-20:00h: Pintura en viu de la façana, col.lectiu A+B i altres artistes.
12:00-20:00h Intermitent: Acció "Deixeu que la brossa vingui a mi", de J. Llapispanc.
12:00-13:00h i 17:00-18:00h: Visita guiada, Plácido Romero.

DIUMENGE 19.09.10
12:00-20:00h: Pintura en viu de la façana, col.lectiu A+B i altres artistes.
12:00-20:00h Intermitent: Acció "Deixeu que la brossa vingui a mi", de J. Llapispanc.
12:00-13:00h i 17:00-18:00h: Visita guiada, Plácido Romero.
20:00h: Acció de cloenda: "Llarga vida a la mort a la serigrafia, versió 2".


3. Hangar
Passatge del Marquès de Santa Isabel, 40 Can Ricart 08018 Barcelona
www.hangar.org

Hangar és un centre per a l'experimentació i la producció de les arts visuals.

ARTISTES RESIDENTS: Alberto Gracia, Alex Reynolds, David Bestué/Marc Vives, Diego Pujal, Rubén Verdú,Guillermo de Pfaff, Joan Cabrer, Jordi Ferreiro, Lola Lasurt, Mariana Zamarbide, Mercè Hernández, Rita Rodríguez, Samuel Labadie, Sergi Botella, Mònica Heller.

ARTISTES DEL PROGRAMA D'INTERCANVI: Sooyoung Lee (Seül) i Gustavo Ferro (Sao Paulo). INSTAL·LACIONS ESPECIFIQUES: Mariana Zamarbide, Vistazo 2010 / Lola Lasurt, Rita Rodríguez, Mariana Zamarbide, Instal·lacions / Mónica Heller, Pasar de verano/Alberto Gracia, Las caras de gracia.

DIVENDRES 17.09.10
18.30h: "Microficciones (Cómo desaparecer en escena)", acció d'obertura del taller de performance de Suicidasupervivencia.

DISSABTE 18.09.10
19:00h: Presentació Se Busca: Assaig de comissariat de La Pinta.
20:00h a 21:00h: Visita guiada als tallers.
A partir de les 21h: Música Fresqueta.

DISSABTE I DIUMENGE 18 - 19.09.10
Taller de Performance: Com desaparèixer en escena, per Suicidasupervivencia.


4. Laboratorio Symbolon
Llatzeret 13, Baixos
www.symbolab.org


Espai i pla trans-metodològic per la investigació, producció i difusió de processos contemporanis que integrin art, ciències holístiques i ciències de la vida.

RESIDENTS: Sebastián Sánchez Zelada (Art i Biosymbolica), Gisela van Muylem (Ioga IYENGAR), IKOVO (Disseny & Comunicació Multidisciplinar), Guillaume Villalonga (Medicina xinesa, Qi Gong, Terapies Manuals), Iara Magdaleno (Art i Disseny).

DISSABTE I DIUMENGE 18 - 19.09.10
12:00h a 23:00h: Fotografies (Manuel Pascual, Fernando Cortiglia i Marcos Balegno), Instal·lació (Iara Magdaleno).

DISSABTE 18.09.10
17:00h: Presentació de Terapies Holistiques (Guillaume Villalonga) i de Ioga IYENGAR (Gisela van Muylem).
19:00h: Taller Contes Instantanis (Mario Catelli).
21:00h: Projecció de Vídeo-Creació (Ana Bielewicz, Sebastián Sánchez Zelada).

DIUMENGE 19.09.10
12:00h: Taller "Art i Nens" (Botxi Otaño).
18:00h: Performance (Luciana Cesari).
20:30h: Projecció de Vídeo-Creació (Marcello Mercado, Iván Marino).

5. Niu Espai Artístic Contemporani
Almogàvers, 208 08018 Barcelona
www.niubcn.com


Niu és un espai artístic situat al barri del Poblenou de Barcelona. Produeix, mostra i difòn creació audiovisual i multimèdia, art digital i música contemporània independent.

DISSABTE I DIUMENGE 18 - 19.09.10
Exposició de Pintura & Graffiti: READY2RUMBL & SUPER A Presenten: IT'S A STRANGE WORLD AFTER ALL...'

DISSABTE 18.09.10
20:45h: Concert Musical: Your Kid Sister (Rock / Pop Melòdic). Ticket: 4€

DIUMENGE 19.09.10
19:00h: Curtmetratges / Cinema: Playtime Audiovisuales. Ticket: Gratis.


6. Ulls Blaus
Passatge Caminal, 13
www.ullsblaus.com

Ulls Blaus és un lloc per a descobrir, degut a la seva acollidora originalitat. Ubicat al cor de les transformacions urbanístiques de Poblenou, aquest indret vol estar obert a tots els artistes que tinguin el desig de interactuar amb la seva obra i el públic.

ARTISTES RESIDENTS: Raül Bermúdez (mestre del reciclatge), Oliver Kornblum (pintor), Julia Clay (tècniques tradicionals amb tècniques fotografia i digitals) i la Associació de Artesania de Sant Martí.

DISSABTE 18.09.10
12-14h i 16-20h: Exposició d obres de Raül Bermúdez i Oliver Kornblum i una exposició especial de Ventura Mur (pintor).


7. JISER Reflexions Mediterrànies
Avda. Diagonal, 101 Sòtan 12
Cooperativa Habitatges Bac de Roda


Associació creada l'any 2005 que té per objectiu la cooperació cultural, artística i investigadora, amb persones i entitats de països d'ambdues dues ribes de la Mediterrània.

DISSABTE I DIUMENGE 18 - 19.09.10
12:00-14:00h i 16:00h -20:00h: Exposició d'obres d'artistes mediterranis, Projecció del documental Percepcions de la Ciutat.

DISSABTE 18.09.10
16:00h: Intervenció mur espai veïnal, per Miquel Wert.
19:00h: Performance de Paco Serón.


8. La Central del Circ - Espai de Creació
Esplanada del Parc del Fòrum S/N
www.lacentraldelcirc.cat


La Central del Circ és un espai dedicat a la creació de les arts del circ, acompanyant projectes artístics, afavorint el desenvolupament de noves tendències artístiques i generant sinèrgies amb les altres arts escèniques. La seva activitat es basa en l'oferta d'espais per a l'entrenament del professional de circ, per a l'assaig i creació de números i espectacles de circ i per a la formació especialitzada.

DISSABTE 18.09.10
11:00h -14:00h: Portes Obertes Matí.


9. Quadrat 9
Passatge Masoliver, 4 Baixos 2ª
www.quadrat9.com
93 300 63 80 | quadratnou@gmail.com

Quadrat 9 establert i consolidat desde 1989 com a taller d'edició d'obra gràfica (litografia sobre pedra i gravat) ès presenta també ara com un espai obert a artistes i creadors gràfics on poden
convergir projectes molt variats. Fruit del nou enfocament de Quadrat 9 s'ha creat aquest any conjuntament amb
Regina Giménez i Rafael G. Bianchi « eldital'ull edicions » dedicat a la creació de llibres d'artistes en la òptica molt específica del llibre infantil.
Paral.lelament amb aquestes activitats organitzem periòdicament cursos monogràfics de litografia i gravat com també estades d'artistes en l'ambit
« d' artistes en residència » promoguts conjuntament amb institucions o associasions.

EN PREPARACIÓ: Convocatòria de la beca « eldital'ull » 2011.

DIVENDRES A DIUMENGE 17 - 19.09.10
« la casa de la playa » un libro para colorear eldital'ull edicions: Alain Chardon, Regina Giménez i Rafael G. Bianch.

Contacte: Alain Chardon.


10. Taller Pallars 84-88 Gravat i Ceràmica
Carrer Pallars, 84-88 1r 2ª A
www.fraserartworks.com


DISSABTE I DIUMENGE 18 -19.09.10

ARTISTES RESIDENTES: Cameron Fraser (calografía - carborundo i monotipo) i Paula Gertel (ceramica utilitària).


ACTIVITATS PAREL·LELES

11. Centre Civic Can Felipa
Pallars, 277
www.bcn.cat/canfelipa

DE 11.09.10 - 2.10.10

DISSABTE 11.09.10
20:00h: Inauguració i exposició "La Escocesa amb el barri" .

DE DIMARTS A DISSABTE
17:00h - 21:00h

DIUMENGES 12.09.10 i 19.09.10
11:00h -14:00h

LA ESCOCESA AMB EL BARRI

Els artistes de La Escocesa conviden a tots els artistes del barri a participar en aquesta exposició col·lectiva.

"Exposició organitzada per l'Associació d'Idees-La Escocesa amb el suport de la Coordinadora d'Entitats del Poblenou / Associació de Veïns i Veïnes del Poblenou".

ART I DISSENY: IARA MAGDALENO - TACTILE IDEAS |  www.tactileideas.com